Uncategorized

Zablokowanie krążka – objawy

Zablokowanie krążka w stawie skroniowo-żuchwowym ma charakterystyczny przebieg i może zdarzyć się w różnych sytuacjach. Warto znać objawy i wiedzieć gdzie szukać pomocy.

Zablokowanie krążka- wstęp

Zablokowanie krążka w stawie skroniowo-żuchwowym (inaczej: przemieszczenie dysku bez repozycji) najczęściej zdarza się wtedy, kiedy trzaski w stawach występowały przez długi czas i były ignorowane, na skutek urazu lub wieloletnich nieprawidłowych obciążeń stawu. Krążek to chrzęstna struktura, która dzieli nasz staw skroniowo-żuchwowy na piętro górne i dolne. Stabilizuje dwie wypukłe wobec siebie powierzchnie stawowe.

Zablokowanie krążka- objawy

Objawów potwierdzających zablokowanie krążka jest wiele. Niektóre z nich może wychwycić już sam pacjent, a niektóre- specjalista.

  • ograniczone otwarcie ust (25-30 mm)
  • ograniczona protruzja (wysunięcie żuchwy)
  • defleksja podczas otwarcia (zbaczanie żuchwy w stronę zablokowania bez powrotu do linii środkowej)
  • ból stawu skroniowo-żuchwowego
  • brak ruchu laterotruzji (dobocznego) żuchwy w stronę zdrowego stawu
  • ruch doboczny w stronę zablokowanego stawu możliwy
  • miejscowy stan zapalny.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Co robić z zablokowanym krążkiem? Przede wszystkim: nie panikować – stres zwiększa napięcie tkanek. 😉 Kolejno należy się jak najszybciej umówić do fizjoterapeuty stomatologicznego lub stomatologa, który spróbuje odblokować krążek oraz poinstruuje co do dalszego leczenia i zaopatrzy szyną tymczasową. 🦷 Ważne jest, aby unikać cofania żuchwy (ruchu retruzji). Następnie należy zastosować miękką, papkowatą dietę przez około 7 dni. 🍜 Istotne jest także wdrożenie miejscowego leczenia przeciwzapalnego (maść), najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Warto ustalić plan leczenia z lekarzem stomatologiem zajmującym się leczeniem czynnościowych zaburzeń narządu żucia (np. protetykiem). W niektórych przypadkach konieczna jest bowiem szynoterapia. 👩‍⚕️