Ucisk w gardle
Ucisk w gardle (tzw. gula w gardle) może się pojawić w bardzo różnych okolicznościach. Świadczy zarówno o fizycznych, tkankowych dolegliwościach, jak i o problemach natury psychosomatycznej.
Ucisk w gardle- czym jest?
To uczucie ciała obcego w gardle. Można mieć wrażenie, że coś „zalega nam” w gardle sprawiając, że przełykanie jest utrudnione, a często nawet bolesne. Jest dobrze zdefiniowanym objawem klinicznym, zwykle długotrwałym, trudnym do leczenia i mającym tendencję do nawrotów. Objaw ten często ustępuje wraz z jedzeniem i zazwyczaj nie towarzyszy mu dysfagia ani odynofagia. Jest to powszechne zjawisko, które stanowi około 4% nowych skierowań do poradni laryngologicznych i zgłasza ją do 46% pozornie zdrowych osób. Globus pharyngeus częściej zgłaszają kobiety, szczególnie w wieku 25-44 lat, jednak u mężczyzn też występuje.
Ucisk w gardle- przyczyny
Jak to zwykle bywa w medycynie, uczucie ucisku w gardle może mieć różne źródła. Do przyczyn takiego stanu zaliczamy m.in.:
- helicobacter pylori
- choroba refluksowa przełyku
- wrzody żołądka
- dysfagia
- mononukleoza
- opryszczka jamy ustnej i gardła
- choroby nowotworowe gardła i krtani
- inne choroby gardła i krtani (m.in. przerost migdałków, przewlekłe zapalenie gardła i zatok)
Jeśli nie rozpoznamy u pacjenta powyższych chorób i zaburzeń, możemy wtedy mówić właśnie o globusie (guli w gardle/ ucisku w gardle). Zauważono, że stan ten często wiąże się z podwyższonym uczuciem lęku i z depresją.
Specjaliści, do których warto się zgłosić, aby wykluczyć lub potwierdzić powyższe choroby to: gastrolog (układ pokarmowy), logopeda (dysfagia, w zależności od przyczyny dysfagii), internista (mononukleoza, opryszczka), laryngolog (choroby gardła i krtani).
Leczenie, terapia i autoterapia
W zależności od źródła problemu postępowanie terapeutyczne będzie inne. Jeśli odczuwany przez Ciebie ucisk w gardle nie znalazł konkretnego medycznego wytłumaczenia potwierdzonego wynikami badań, jest bardzo prawdopodobne, że ten problem występuje jako reakcja stresowa. W związku z tym, dobrym pomysłem będzie konsultacja z psychiatrą/ psychoterapeutą w celu omówienia problemu, który wprowadza Cię w taki stan i wdrożenia odpowiedniej farmakologii (jeśli konieczna). Pamiętaj, że jeśli ucisk w gardle jest skutkiem np. choroby układu pokarmowego, to także warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty/ osteopaty. Podsumowując, praca na trzewiach może zdecydowanie zmniejszyć Twoje objawy!
W celu manualnego rozluźnienia tkanek otaczających gardło i krtań warto udać się do fizjoterapeuty/ osteopaty. Wskazana będzie praca nad przywróceniem równowagi autonomicznemu układowi nerwowemu (m.in. praca nad poprawą funkcjonowania nerwu błędnego i językowo-gardłowego, przepony), rozluźnienie mięśni nadgnykowych i podgnykowych, mobilizacja kości gnykowej. Warto także uelastycznić szczególnie przednie tkanki szyi i klatki piersiowej. Przydatne może być też rozluźnienie mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego, którego nadmierne napięcie może powodować uczucie guli w gardle.
W nawiązaniu do anatomii, niezwykle istotne jest prześledzenie przebiegu nerwów, nad którymi pracujemy. W przypadku wyżej wymienionych nerwów czaszkowych istotna jest mobilizacja kości potylicznej, skroniowej, skalistej, klinowej, a także wyrostka rylcowatego.
Bardzo ważne jest opanowanie technik radzenia sobie ze stresem. Szczególnie istotna będzie praca nad przywróceniem optymalnego toru oddechowego, który u osoby zestresowanej zawsze jest nieoptymalny. Ze względu na ten fakt, należy skupić się na wydłużeniu wydechu, najlepiej z pauzą kontrolną (z wstrzymaniem powietrza na kilka sekund po wydechu). O tym, jak oddychać prawidłowo, przeczytasz TUTAJ.
Niezwykle istotne jest znalezienie jednej rzeczy, która powoduje u Ciebie odprężenie i relaks. Nieważne, czy pójdziesz na basen, siłownie, jogę, spacer, na kawę czy ciastko- znajdź cokolwiek, co pozwoli Ci wyłączyć myśli na chociaż kilkanaście minut. Przede wszystkim umiejętność relaksacji i niemyślenia o problemach jest kluczowa w rozwiązywaniu wszystkich dolegliwości na tle psychosomatycznym.