Fizjoterapia Stomatologiczna

Terapia widzenia w gabinecie optometysty

Terapia widzenia jest zaadresowana do grupy pacjentów z różnymi dolegliwościami narządu wzroku. Jest niezwykle przydatna i w wielu przypadkach świetnie uzupełnia pracę fizjoterapeuty.

Terapia widzenia

Myślę, że z poprzednich postów wiecie już, jak ważna jest codzienna higiena wzroku. Terapia widzenia to specyficzne dla danego pacjenta szeroko pojęte ćwiczenia narządu wzroku. Przeprowadza ją wykwalifikowany terapeuta. W opisanym poniżej przypadku był to optometrysta i optyk- Konrad Abramczuk.

Więcej o tego rodzaju terapii przeczytacie TUTAJ.

Terapia widzenia- opis przypadku

Do optometrysty zgłosiła się pacjentka, której objawami są: 

  • dyskomfort i napięcie lewego oka i skroni,
  • rozmazywanie się świateł i napisów na znakach drogowych po zmroku,
  • ból głowy i oka lewego podczas wizyt w supermarkecie i podczas obrotów w tańcu
  • senność po przeczytaniu kilku stron tekstu
  • trudność z odczytywaniem z projektora nawet z niewielkiej odległości.

U pacjentki przeprowadzono dokładne badanie wzroku. Przede wszystkim zostały skorygowane okulary, gdyż okazało się, że pomimo regularnego badania wzroku, okulary były źle dobrane. Oprócz krótkowzroczności, która była już stwierdzona wcześniej, u pacjentki wykryto astygmatyzm oraz inne zaburzenia.

Zaburzenia u pacjentki

U pacjentki optometrysta w trakcie badania rozpoznał 3 zaburzenia widzenia obuocznego i akomodacji wpływające na codzienne funkcjonowanie:

  • exoforia
  • niedostateczna konwergencja
  • niesprawna akomodacja

 

Problem 3 jest tożsamy z problem 2. Z tego powodu dotyczy oka niedominującego, które przy dłuższej pracy nie uczestniczy w widzeniu.

Wergencja, akomodacja i triada bliży

Na początku omówmy pokrótce, czym jest wergencja i akomodacja:

  • wergencja – rozłączne ustawienie oczu. Ustawienie oczu w przeciwstawnych kierunkach. Mamy tylko 2 takie ruchy: konwergencja (zbieżne ustawienie oczu np. podczas czytania- ruch „do nosa”) i dywergencja (rozbieżne ustawienie oczu- pojawia się podczas przerzucenia oczu z książki na dal)
  • akomodacja – zwiększenie mocy układu optycznego w celu wyostrzenia obrazu z bliska. Odbywa się to poprzez napięcie mięśnia rzęskowego, rozluźnienie więzadeł zinna i zmianę kształtu soczewki wewnątrzgałkowej.
  • triada bliży – oba te elementy są ze sobą połaczone ze względu na pobudzenie tym samym nerwem czaszkowym (III). W związku z tym istnieje pojęcie triady bliży. Podczas chęci obserwacji czegoś blisko dochodzi do pobudzenia n. III oraz: spięcia akomodacji, zbieżnego ustawienia oczu, zwężeniu źrenicy.

    W związku z tym wpływając na akomodację wpływamy na wergencję i odwrotnie – jest to podstawą terapeutyzowania tych elementów.

Exforia

U naszej pacjentki występuje exoforia, czyli zez ukryty w kierunku doskroniowym. W sytuacji zmęczenia, wysiłku, choroby lub zamyślenia organizm nie jest w stanie utrzymać obu oczu w przywiedzeniu co skutkuje puszczeniem i odpływem oka (niedominującego) w kierunku skroni. W celu zabezpieczenia przed dwojeniem obrazu uruchamiane jest tłumienie, w związku z tym pacjentka jedynie czuje dyskomfort lub “dziwne napięcie” płynące ze swojego układu wzrokowego. Wyniki pacjentki po pomiarach wykraczały poza normę wiekową do dali i do bliży.

Terapia widzenia i jej rezultaty

Pacjentka wykonywała ćwiczenia przez 3 miesiące co tydzień ze specjalistą (około 40 minut) oraz codziennie w domu po 15 minut. Kolejno nastąpiło stopniowe wygaszenie ćwiczeń w domu (zmniejszenie ich częstotliwości). Ćwiczenia polegały m.in. na wykorzystaniu specjalnych soczewek i flipperów do czytania, wyostrzaniu koralików na sznurku Brocka, odczytywaniu liter z przedmiotu będącego w ruchu i zbliżającego się do oczu (piłka), łączeniu obrazków w całość z użyciem specjalnych okularów i znajdowaniu na nich różnych elementów.

W wyniku ćwiczeń doszło do poprawy wszystkich trzech elementów. Oznacza to, że pacjentka nie doświadcza już nieprzyjemnych doznań bólowych kiedy patrzy na coś z bliska i kiedy jej oczy są zmęczone. Może czytać bez przeszkód przez dłuższy czas i bez obaw prowadzić samochód po zmroku. Ból głowy i lewego oka już się nie pojawia. Ćwiczenia początkowo były trudne i męczące, ale dyskomfort szybko minął!

Ps: pacjentką jestem ja, a optometrystą- Konrad Abramczuk🙈🥰