Fizjoterapia Dzieci i Niemowląt, Fizjoterapia Stomatologiczna

Migrena u dzieci

Migrena u dzieci jest zjawiskiem stosunkowo częstym. Bardzo ważne jest więc jej wczesne wykrycie i leczenie, aby jak najbardziej wspomóc rozwój i funkcjonowanie dziecka.

Etiologia migreny dziecięcej

Naukowe źródła twierdzą, że istnieje genetyczna predyspozycja do migreny u dzieci aktywowana przez bodziec środowiskowy lub fizjologiczny (np.dieta, stres, leki, dojrzewanie). Przyczyn innych bólów głowy jest wiele, na przykład bóle głowy pochodzące od problemów ze wzrokiem, o którym pisałam TUTAJ.

Epidemiologia

Okazuje się, że na migrenę cierpi 1% do 3% dzieci w wieku 7 lat i od 4% do 11% w wieku od 7 do 15 lat. Przed okresem dojrzewania migrena występuje tak samo często u dziewcząt i chłopców, ale po okresie dojrzewania jest 2-3 razy częstsza u dziewcząt.

Objawy migreny u dzieci

  • Ból głowy: najczęściej okolica czołowa, ból obustronny (w przeciwieństwie do migreny u dorosłej osoby)
  • Wymioty są częstsze w populacji pediatrycznej. Badanie przeprowadzone przez Barlowa wykazało nawracające wymioty w ciągu pierwszych dwóch lat u małych dzieci przed wystąpieniem migrenowych bólów głowy i innych objawów migreny.

Współwystępowanie

współwystępowanie: migrena i inne dysfunkcje

Migrena u dzieci- sposoby leczenia i terapii

Leczenie migreny, w zależności od stanu klinicznego pacjenta, jego wieku i innych chorób, będzie różne. Przede wszystkim wyróżniamy: 

  • leczenie farmakologiczne (takie jak NLPZ i/lub tryptany)
  • edukację pacjentów i ich środowiska
  • interwencje psychologiczne, takie jak biofeedback, relaksacja i psychoterapia (np.poznawczo-behawioralna)
  • fizjoterapię jako bardzo skuteczne wspomaganie leczenia.

Bólu głowy u dziecka nie należy bagatelizować! Jest to bezwzględne wskazanie do wizyty u lekarza pediatry/ lekarza rodzinnego i dalszej diagnostyki. 

Dieta w migrenie- fakty i mity

Nie istnieje „dieta cud”, która spowoduje zniknięcie migreny. Podstawą jest, tak jak w każdej chorobie, wykonanie odpowiednich badań, samoobserwacja i unikanie produktów, które szkodzą. Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę rolę diety u dzieci z migreną. Należy wykonać odpowiednią diagnostykę (np.alergologiczną, hormonalną) i skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Rolę odżywiania w migrenie możemy wytłumaczyć np. występowaniem połączenia mikrobiomu (oś jelita-mózg) oraz przebiegiem nerwu błędnego.

Otyłość a migrena

W 2013 roku przeprowadzono badanie wśród otyłych nastolatków (14-18 lat) z migreną. Dotyczyło ono wpływu interdyscyplinarnego 12-miesięcznego programu interwencyjnego (obejmującego ćwiczenia fizyczne, edukację żywieniową i terapię behawioralną) na wyniki leczenia bólu głowy. Wykazano, że redukcja masy ciała była istotnie związana ze zmniejszeniem częstotliwości i intensywności bólu głowy.