Wątroba i ból głowy
Wątroba jest bardzo ważnym narządem wewnętrznym. Jej dysfunkcje mogą dawać objawy z narządu ruchu, takie jak ból prawego barku czy specyficzny ból głowy.
Wątroba i jej funkcje
Wątroba jest dużym, czteropłatowym narządem położonym w prawym podżebrzu pod przeponą, częściowo w górnym nadbrzuszu i lewym podżebrzu. Odpowiada za:
- gospodarkę węglowodanową,
- lipidową,
- białkową,
- gromadzi zapasy witamin,
- umożliwia przemianę hemu,
- pełni funkcję odtruwającą (neutralizuje różne substancje),
- ma ogromne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej odporności organizmu.
IbDysfunkcje wątroby i różne objawy
Dysfunkcje wątroby mogą dawać także nieoczywiste dla wielu objawy. Mogą to być np. bóle głowy, barku, szyi, klatki piersiowej po prawej stronie. Istotne będą tutaj także czaszka (przejście potyliczno-szyjne z uwagi na n. X), kręgosłup szyjny C3-C5 (nerw przeponowy), a także piersiowy Th6-Th9 (pień współczulny). Dysfunkcji wątroby często towarzyszy zmieniony tor oddechowy i nieprawidłowe napięcie przepony. Wątroba ma także ważny aspekt psychosomatyczny– mogą się w niej kumulować długotrwałe silne emocje (złość, smutek, żal).
U kobiet czasem pojawia się ból prawej strony głowy występujący tylko przed miesiączką. W dniu miesiączki ból ten ustępuje. Taka sytuacja może mieć miejsce np. jeśli wątroba nie pracuje prawidłowo, ponieważ przed miesiączką organizm musi wyprodukować więcej krwi.
Migreny, napięciowe bóle głowy a wątroba
Jak wiecie już z TEGO WPISU, migreny często są związane z problemami jelitowymi. Jak bóle głowy mają się do wątroby i innych narządów wewnętrznych? W 2018 roku badacze z Iranu przeprowadzili ciekawe badanie na grupie 1574 uczestników z nadwagą i otyłością (260 mężczyzn, 1314 kobiet), których przebadano także neurologicznie pod kątem występowania napięciowych bólów głowy i migren. Okazało się, że osoby z migrenami częściej cierpią na IBS, zaparcia, dyspepsję, zgagę. Osoby z napięciowymi bólami głowy są podatne na choroby tarczycy, cukrzycę, dyspepsję i NAFLD.
Niealkoholowe otłuszczenie wątroby
Niealkoholowe otłuszczenie wątroby (NAFLD) powstaje z wielu powodów (otyłość, nadwaga, cukrzyca II, czynniki środowiskowe i genetyczne). Powoduje jej patologiczny rozrost. Z tego powodu wątroba nie może odpowiednio realizować swojej funkcji.
Inne badanie [Moretti 2019] potwierdziło istnienie korelacji między NAFLD a powszechnymi czynnikami ryzyka naczyniowego. Duży wpływ na powstawanie NAFLD może mieć także brak kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy D-OH25 oraz podwyższony poziom homocysteiny. Pacjenci z NAFLD wykazują gorsze funkcje wykonawcze i czołowe oraz zmiany w zachowaniu, takie jak nastrój depresyjny i lęk oraz apatia. Co ciekawe, żaden z uczestników badania (1358 osób) nie zdawał sobie sprawy z obniżonego nastroju.