Kąpiel leśna
Kąpiel leśna jest znana ludzkości już od dawna. Historycznie rzecz biorąc, Cyrus Wielki intuicyjnie zbudował bujne zielone ogrody w zatłoczonej stolicy Persji 2500 lat temu, aby poprawić ludzkie zdrowie i promować poczucie „spokoju” w ruchliwym mieście. Paracelsus, szwajcarsko-niemiecki lekarz z XVI wieku, oświadczył: „Sztuka uzdrawiania pochodzi od natury, a nie od lekarza”. Pandemia covid-19 niejako zmusiła nas do poszukiwania nowych bądź zapomnianych form spędzania wolnego czasu. Przez pewien czas szukaliśmy spokoju w naturze, bo wszystko inne było zamknięte. Kontakt z naturą nie jest naszemu gatunkowi obcy.
Kąpiel leśna- wstęp
Termin Shinrin-yoku (zażywanie atmosfery lasu, kąpiel w lesie) stworzyło japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa w 1982 roku. Można go zdefiniować jako nawiązywanie kontaktu z lasem i wchłanianiem jego atmosfery. Proces ten ma na celu wprowadzenie w stan odprężenia psychicznego. Shinrin-yoku jest uważana za najbardziej rozpowszechnioną aktywność związaną ze zdrowiem. Zaliczana jest do form terapii naturalnej (NT), która ma na celu profilaktyczne działanie medyczne poprzez ekspozycje na naturalne bodźce. Aktualnie jesteśmy zewsząd bombardowani ogromną ilością bodźców- telefon, telewizja, Internet, ciągłe przebywanie w kontakcie z bliskimi i ze światem. W konsekwencji nauka wyróżnia już nawet pojęcie „technostresu”, czyli stresu powstającego na skutek kontaktu ludzi z technologią.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy korzystanie z telefonu Cię postarza, zajrzyj na mojego Instagrama.
Kąpiel leśna- korzyści zdrowotne
- Poprawa funkcjonowania układu odpornościowego – wzrost liczby komórek NK, które mają działanie przeciwnowotworowe.
- Działanie antyoksydacyjne (dzięki temu likwidowane są wolne rodniki, czyli wolne elektrony przyczyniające się do powstawania chorób).
- Lepsze funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego m.in. poprzez spadek tętna (profilaktyka miażdżycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej).
- Poprawa funkcjonowania układu oddechowego (łagodzenie objawów alergii i chorób np. astmy).
- Poprawa nastroju w przypadku depresji, zaburzeń lękowych i nastroju, stresu (obserwuje się spadek kortyzolu w ślinie- hormonu stresu).
- Relaksacja umysłowa (szczególnie w przypadku zaburzeń koncentracji uwagi, nadpobudliwości).
- Wzrost oksyhemoglobiny we krwi – lepsze dotlenienie tkanek.
Co mogę robić w lesie?
Zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych pójście do lasu bez konkretnego celu, jest krępujące i nienaturalne. Być może znajdą się osoby, które będą się wręcz nudzić, bo są zbyt przebodźcowani natłokiem myśli. Dlatego pamiętaj, że zawsze można zabrać ze sobą kije do nordic walking (instruktażowy filmik znajdziesz tutaj), buty do biegania, koszyk na grzyby/ owoce, aparat fotograficzny, książkę. Możesz także zjeść posiłek na świeżym powietrzu, zabrać na spacer członków rodziny. Świetną alternatywą jest także zabranie maty do ćwiczeń i zrobienie treningu. Możesz także wykonać kilka ćwiczeń oddechowych, do czego gorąco Cię zachęcam.
Kąpiel leśna i ćwiczenia oddechowe
Korzyści oddychania przez NOS
Pamiętaj, żeby oddychać tylko nosem! A dlaczego?
- następuje wstępna filtracja, podgrzanie i nawilżenie powietrza
- pojawia się spadek tętna
- wzrasta ilości dwutlenku węgla w płucach, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i dróg oddechowych, a także, co już wiecie z poprzedniego posta, do lepszego dotlenienia organizmu
- spada ilość kwasu mlekowego – mniejsze bóle zmęczeniowe po treningu oraz lepsze dotlenienie mięśni
Podsumowanie
Aktualne odkrycia naukowe wyjaśniają to, co ludzie intuicyjnie wiedzą: natura ma ogromne korzyści dla ludzkiego mózgu, co przejawia się w poczuciu szczęścia, zdrowiu i świadomości otaczającego nas świata.
Źródła
- Antonelli M, Barbieri G, Donelli D. Effects of forest bathing (shinrin-yoku) on levels of cortisol as a stress biomarker: a systematic review and meta-analysis. Int J Biometeorol. 2019 Aug;63(8):1117-1134.
- Park BJ, Tsunetsugu Y, Kasetani T, Kagawa T, Miyazaki Y. The physiological effects of Shinrin-yoku (taking in the forest atmosphere or forest bathing): evidence from field experiments in 24 forests across Japan. Environ Health Prev Med. 2010 Jan;15(1):18-26.
- Wen Y, Yan Q, Pan Y, Gu X, Liu Y. Medical empirical research on forest bathing (Shinrin-yoku): a systematic review. Environ Health Prev Med. 2019 Dec 1;24(1):70.
- Hansen MM, Jones R, Tocchini K. Shinrin-Yoku (Forest Bathing) and Nature Therapy: A State-of-the-Art Review. Int J Environ Res Public Health. 2017 Jul 28;14(8):851.