Fizjoterapia Stomatologiczna

Oczy- jak o nie dbać?

Oczy dla wielu z nas są podstawowym narzędziem do pracy. Kiedy tylko wzrok zaczyna się psuć, od razu boleśnie to odczuwamy. Jeśli zaczynamy gorzej widzieć nie koniecznie oznacza to pogorszenie wady. Może się okazać, że nasze oczy są po prostu zmęczone. 

Akomodacja oka

Akomodacja umożliwia nam wyostrzanie przedmiotów, na które patrzymy. Jest to proces, dzięki któremu widzimy ostro zarówno przedmioty znajdujące się blisko, jak i daleko. W momencie patrzenia w dal (na około 6 metrów) akomodacja jest „rozluźniona”, a konkretniej rozluźniony jest mięsień rzęskowy. Oko wtedy odpoczywa. Podczas patrzenia z bliska (np. na ekran komputera) następuje skurcz akomodacji- mięsień rzęskowy jest napięty. 

Soczewka oka jest elastyczna. Kiedy patrzymy na coś z bliska, skurcz mięśnia rzęskowego uwypukla soczewkę. Patrzenie w dal natomiast wywołuje przeciwny efekt- soczewka się spłaszcza. 

Oczy- jak o nie dbać?

Istnieje kilka ważnych zasad, które należy już teraz wprowadzić do swojego życia, żeby zachować sprawne oko! 

  • Usiądź tak, żeby monitor był 50-60 cm od oczu, nieco poniżej linii wzroku. 
  • Jak najmniej sztucznego światła w otoczeniu- w ciągu dnia zgaś lampę i zmniejsz jasność ekranu.
  • Ustaw tryb ochrony oczu we wszystkich urządzeniach, z których korzystasz (laptop, telefon, tablet itd.)- ekran będzie nieco ciemniejszy i bardziej żółty.
  • Jeśli możesz- używaj oświetlenia o ciepłych, żółtych barwach. 
  • Lampę ustaw z boku biurka, światło powinno być rozproszone. 
  • Okno powinno być z boku biurka- nie za nami ani przed nami! 
  • Jeśli nosisz okulary tylko do pracy przed komputerem, wybierz takie z powłoką antyrefleksyjną (zapobiegają one odbiciu światła). 
  • Nie zapominaj o mruganiu! 
  • Odpowiednio nawadniaj organizm, zadbaj o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. 
  • Uprawiaj sport na świeżym powietrzu – poprawiasz wtedy widzenie peryferyjne, czyli widzenie „na obwodzie”. 

Zasada 20/20/20

Istnieje pewna prosta zasada, którą warto zapamiętać i już teraz wdrożyć w życie. Jej przestrzeganie pozwala nam na bardziej efektywną pracę i rozluźnienie oczu. Dzięki temu unikniemy skutków nadmiernego skurczu akomodacji takich jak drażliwość, zmęczenie, pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło czy ból głowy

Oczywiście taka przerwa może być połączona ze wstaniem z krzesła, przeciągnięciem się czy zrobieniem prostych ćwiczeń fizycznych, jednak pamiętajmy, aby w ich trakcie patrzeć w dal co najmniej przez 20 sekund. 

Zasada 20/20/20 w celu ochrony oczu.

Dlaczego jako fizjoterapeutka zajmuję się wzrokiem? W ostatnim czasie mam bardzo dużo pacjentów z zaburzeniami widzenia wynikającymi z różnych jednostek chorobowych. Czasem jest to zez, a czasem podwójne widzenie. Niektórzy pacjenci z migrenami mają problemy ze wzrokiem, szczególnie podczas ataku. Przeczytacie o tym więcej W TYM POŚCIE. Jednak prawdziwą „plagą” w gabinecie są problemy z akomodacją i z układem okoruchowym u dzieci, szczególnie wczesnoszkolnych. Towarzyszą temu bóle głowy, rozdrażnienie, konieczność ruchu i niemożność „wysiedzenia” w ławce. 

Na blogu Ćwiczę oko możecie znaleźć aż 43 objawy zaburzeń widzenia u dzieci i dorosłych.

PRZYPOMINAM, że dzieci do 2 r.ż. nie powinny w ogóle widzieć ekranów (!), a dzieci do 7 r.ż. mogą korzystać z ekranów tylko 30 minut dziennie!